Dva týždne na majstrovstvách Európy v závesnom lietaní v Podbrezovej mi umožnili spoznať pilotov svetovej špičky. Zhováral som sa s viacerými z nich. S ich názormi na lietanie a na svet sa postupne budete môcť zoznámiť v ďalších číslach Adrenalínu. Dnes začneme s úradujúcim majstrom sveta, ktorým je

Manfred Ruhmer

Tento rozhovor bol nahratý v čase, keď ešte nebolo jasné, kto sa stane majstrom Európy. S lietaním začal ako mnohí, s riadenými modelmi. Prvé lety vyskúšal na Rogallovom krídle v roku 1982. Tie sa skončili rozbitím krídla. Znovu začal lietať v roku 1986, keď dostal prácu neďaleko vysokých hôr. Manfred, povolaním stavebný robotník, teraz žije v Taliansku v blízkosti sídla firmy ICARO, kde sa podieľa na konštrukcii závesných klzákov. S pretekaním začal v roku 1987. O rok neskôr bol tretí na národných majstrovstvách Rakúska a od 1989 je stále v rakúskom reprezentačnom družstve. Má 33 rokov. Od roku 1990, keď si skončil na Európe druhý, si bol na druhom mieste skoro vždy a všade.

Cítiš nejaký rozdiel medzi rokom 90 a súčasnosťou?

V roku 90, keď vyhral John Pendry, som lietal celkom dobre, ale mal som aj dosť šťastia. S pribúdajúcimi rokmi bolo šťastie postupne nahradené skúsenosťou. Robím jednoducho správnejšie rozhodnutia.

Celé tieto majstrovstvá sú charakteristické súperením medzi tebou a Guidom Gehrmannom. Strážite sa na zemi aj vo vzduchu?

Lietame skoro vždy spolu. Guido sa nikdy nesnaží utiecť. Snaží sa odštartovať až po mne, letieť so mnou a dosiahnuť tak lepší čas. Zatiaľ sa zdá, že ak neurobíš nejakú vážnu chybu, Guido nemá oproti tebe šancu.

Guido je oproti mne v nevýhode, lebo mám lepšie krídlo. Na finálnych doklzoch to aj vidno.

Čo budeš robiť, ak sa staneš majstrom Európy? Plánuješ skončiť s pretekaním?

Po toľkých rokoch na súťažiach je ťažké nájsť tú správnu motiváciu. Na budúci rok sú ale majstrovstvá na Monte Cucco v Taliansku. Pokúsim sa vyhrať aj tam. Ak by sa ti podarilo stať sa majstrom sveta, chceš skúsiť šťastie v inej leteckej disciplíne, ako napríklad Tomáš Suchánek?

Zatiaľ chcem pokračovať v rogalách. Neskôr možno skúsim paragliding.

Ktorú leteckú oblasť na svete máš najradšej?

Najradšej mám Alpy.

Aké sú tvoje výškové a diaľkové rekordy?

Všetky svoje rekordy som dosiahol na súťažiach. Najvyššie som bol na majstrovstvách sveta v Owens Valley v 6300 metroch. Najväčšiu vzdialenosť som uletel na pretekoch v Austrálii, cez 200 km.

Máš v pláne vytvoriť nejaký nový diaľkový rekord?

Myslím si, že by to bolo veľmi zaujímavé. Za dobrého dňa v Alpách je podľa mňa s našimi súčasnými klzákmi možné uletieť dvestopäťdesiat až tristokilometrový trojuholník. Je hanba pre rogalistov, že na padáku už bol uletený dvestokilometrový trojuholnik a na rogale len o málo viac.

Matúš Škvarka

Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok