Victoria Cup 97
finále Slovenského pohára v paraglidingu

Miro Šichula - Mareček

V auguste sa na Donovaloch konal pod názvom Victoria Paragliding Cup'97. Organizačnú taktovku držalo Paragliding Centrum B. Bystrica. Účasť sme mali hojnú. Okrem našich - slovenských pretekárov prišlo veľa pilotov z Česka, Maďarska a zúčastnili sa i traja Litovci (z nich jedna žena), spolu prišlo 56 účastníkov. Počasie sa predbežne javilo sľubne, a tak sme sa tešili na pekné polietanie, ale predčasne. Stred tlakovej výše nad Škandináviou sa ani za svet nechcel posunúť do priaznivejšej pozície. Takže to vyzeralo takto:

Utorok, streda (1. a 2. deň): Silný alebo nevhodný vietor.

Štvrtok (3. deň): Padlo rozhodnutie presunúť sa do Klenovca. Vďaka príkladnej ochote obecného úradu sa nám podarilo operatívne zorganizovať všetko potrebné, vrátane vývozu V3S-kou na kopec. Len so Svätým Petrom sme to nedohodli. Práve v momente otvorenia štartového okna sa zreteľný "južák" zmenil na poctivý sever, ktorý navyše naberal na presvedčivosti. Nič nepomohol ani rýchly presun na opačnú stranu kopca. Plytké SV - štartovisko s núdzovou pristávačkou kdesi v nedohľadne za rohom zlákalo na zlet len pár odvážlivcov.

Piatok (4. deň): Na Novej Holi opäť severné smery vetra rýchlosti 7 - 8 m/s. Presunuli sme sa asi 3 km po hrebeni na Končitú. Vypísal let po trati Končitá - Lipt. Lužná - Nižná Revúca, celkom 14,7 km. Takmer všetci piloti sa uchytili a najlepšie to zvládol Laco Vikartovský.

Sobota (5. deň): Dážď a severák - opäť žiadne lietanie. Až popoludní sa vyčasilo, nuž sme aspoň pošaškovali na somárskej lúke. Večer však bol zlatý klinec programu - veľká párty financovaná časopisom Victoria. Pivo, guláš, pečené mäso, šaláty, nealko, všetkého čo hrdlo ráči. K tomu country bál so živou hudbou, stačilo sa len baviť, jesť, piť a tancovať.

Nedeľa (6. deň): Vietor sa asi pomýlil a začal fúkať z juhu, dokonca primeranou silou. Napriek predošlej veselej noci sme vyrazili na kopec a išlo sa lietať. Zvolila sa trať Nová Hoľa - Malinô Brdo - Bešeňová. Po dramatickom vyhľadávaní zodpovednej termiky sa napokon najlepšie predviedol Roman Dobiáš, ktorý ako jediný odfotil otočný bod.

Výsledky:

1. miesto: Peter Mensák 267 bodov
2. miesto: Dušan Kultan 244 bodov
3. miesto: Martin Slíva (ČR) 229 bodov

Celkom sme verejne vyhodnotili 10 najlepších pilotov a všetky 3 zúčastnené pilotky - títo všetci boli ocenení peknými cenami v celkovej hodnote cca. 40 tisíc korún. Dovi na Victoria Paragliding Cup 98 !

Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok