Psychika víťaza

Z Cross Country 41 preložil P. Vavro

Víťaziť možno vyzerá ako jednoduchá šikovnosť, no v skutočnosti je to záležitosť vyrovnaného myslenia, zru- čnosti, leteckého vybavenia a skúseností. Ja súkromne to nazývam totálna víťazná psychika. Je veľa aspektov, ktoré rozhodujú o správnej víťaznej psychike. Stačí, aby jeden z nich na chvíľu zahaproval a víťazstvo môže byť stratené, aj keď ide o najšikovnejšieho pilota. Dnes je faktom, že 30 najlepších pilotov na svete má podobnú zručnosť a zhruba rovnaké letecké vybavenie. Uvažovať o drobných rozdieloch v jednotlivých krídlach či ostatného let. vybavenia je bezpredmetné. Čo v skuto- čnosti oddeľuje víťaza od ostatných je jeho perfektne vybalansovaná psychika. V leteckom svete sú známe prípady, keď je pilot jeden rok neporaziteľný a v ďalšom upadá. Nezdar, či úspech je dôsledok stavu psychiky, preto sa v nasledujúcom príspevku budem venovať otázke, ako si na dlhé obdobia udržovať psychiku víťaza, s využitím skúseností mojich a mojich priateľov.

LETECKÁ ZRUČNOSŤ

Samozrejme, hlavnou podmienkou pre víťazstvo je byť veľmi dobrým pilotom. Ale predsa len podstatnou zložkou tvojej zručnosti je skutočne dobre poznať vlastné krídlo a viera, že je najlepšie. Ak si myslíš, že nie je dobré, nedostaneš z neho všetko, čo v sebe má. (Táto podmienka je u nás, vzhľadom na ceny zahraničných padákov zatiaľ diskutabilná. Pozn. PV.) Podľa mojich skúseností je somarina lietať na novom krídle len pár dní pred súťažou. Drž sa vybavenia, ktoré poznáš - kombinéza, fotoaparáty, držiaky, postroj atď. Čo len jedna maličkosť, ako napr. studené nohy z dôvodu krátkej kombinézy, môže rozhádzať tvoju koncentráciu tak, že stratíš kolo, či prelet. Zistil som, že je vždy dobré nalietať veľa hodín pred súťažou, aby som bol dobre rozlietaný. Viem, že lietanie na padáku nepredstavuje zvláštnu fyzickú záťaž (u rogalistov je to iné), ale je dôležité nepresiliť ramená a ruky preto, že si dlhý čas nelietal. Občas trénuj! Dobrá fyzická kondícia ti pomôže byť ostražitý a koncentrovaný.

PRIPRAVENOSŤ

Toto je skutočne dôležitá vec pre získanie správnej víťaznej psychiky. Tá nezáleží na tom, aký si dobrý vo vzduchu. Ak nie si dobre pripravený, tak jednoducho nevyhráš. Pripravenosť znamená, že všetko tvoje vybavenie perfektne funguje - nabité baterky do varia, nepoškrabané okuliare, teplé oblečenie, dobre sediaca prilba, ľahko ovládateľné foťáky (množné číslo! pozn. PV) v dobre prístupných vreckách a pod. Ja sa snažím skompletovať a preveriť celé vybavenie pred súťažou niekoľkokrát, aby som vedel, že všetko funguje, ako má! Niektoré veci sa oplatí mať pripra vené v zálohe. Podľa mňa zvýšené výdavky sú zanedbateľné voči stratenej súťaži pre zlý film, či pokazený foťák. Strata pre takéto triviálnosti je oveľa horšia, ako neúspech pre tvoje letecké schopnosti. A nakoniec, dôležité je poznať letovú oblasť, kam ideš lietať.To znamená mať dobrú, veľkú a podrobnú mapu a pozorne ju naštudovať tak, aby ti neboli neznáme hrebene a južné svahy, ani križovatky, otočňáky a najdôležitejšie - ciele! Ak máš možnosť, je naozaj dobré spoznať otočné body zo vzduchu vopred a ak to nejde, prejdi si ich autom a zapamätaj si ich výzor a pozíciu aspoň zo zeme. Najmä pri ťažkých otočných bodoch v krátkych komplikovaných disciplínach. Vysielače (stožiare) a kostoly sa dajú ľahko popliesť, pretože ich často býva v okolí viac.

PSYCHIKA

Je ťažké objektívne poznať stav svojej psychiky, ale je to jedna z hlavných vecí pre ideálnu víťaziacu psychiku. Zistil som, že najdôležitejšie je byť správne relaxovaný. Pred MS 1993 vo Verbier som lietal blbo celú sezónu a chcel som sebe aj ostatným dokázať, že je to inak. Robil som veci, ktoré som predtým nikdy neskúšal. Šiel som do postele naozaj skoro, žiaden alkohol, špeciálne žrádlo atď., a moje výkony rapídne klesali s každou zdravo prespatou nocou. Asi v polovici súťaže som zanechal toto zdravé sebaničenie a prepil a pretancoval som noc do 4 - tej ráno s priateľmi, ktorí mali podobné problémy. Nasledujúci deň som vyhral disciplínu a môj chlast-partner skončil druhý. To mi niečo naznačilo. Niektorým pilotom zaiste pomáha zrieknuť sa alkoholu a skorý odchod do postele. V celku to nie je zlý nápad, ale dôležité je, či v podobný režim robí dobre aj tebe. Medzi rogalistami je veľa notorických flámovačov, ako Christoph Kratzner (pije a fajčí nepretržite, nespí nikdy), alebo Alan Chanvet (konkurent Dona Juana), ktorých súťažné výsledky len zriedkavo ukazujú na ich zlé (alebo dobré?) zvyky, napriek buzerovaniu ich team leadrov. Všeobecne jediná rada, ktorú ponúkam v tejto záležitosti je: nemeň príliš svoje zvyky len preto, že si na súťaži! Keď som sa dostal na čelo súťaže, tlak ostať tam zapríčinil, že som začal robiť veci, ktoré som obyčajne nerobil, napr. lietal som rýchlejšie, alebo - pokúšal som sa oklamať ostatných nejakou extravaganciou niekde ďalej od ostatných vtedy, keby bolo lepšie ostať v skupine. Videl som pilotov na víťaznej pozícii totálne zmeniť spôsob lietania pod tlakom tej pozície a následné poriadne prepadnutie. Podstatné je, že vyhrávaš svojim spôsobom lietania, takže ak si práve vo vedení, nemal by si meniť svoje správanie a konanie.

STRATY

Zdravý postoj k stratám je podľa mňa tiež dôležitá časť víťaznej psychiky. Nie je dobré príliš ľutovať stratu, ale poučiť sa z chyby, ktorá k nej viedla. Je zvykom dávať vinu vlastnému vybaveniu, alebo komukoľvek okolo seba. Chyba je však v tebe. Najlepšia cesta ako pokračovať v stratách, je cítiť výčitky za predošlé chyby a stratiť sebadôveru. Často som spytoval svoje svedomie. Prečo a kde som šiel dolu tak, aby som tú istú chybu viac neopakoval. Pri takomto postupe logicky rýchlo eliminuješ chyby. Myslím si, že to, čo som spomenul, je pre víťazstvo v súťaži dôležité. Byť víťazom nie je jednoduché, je to komplex jednotlivostí, ktoré majú byť v rovnováhe. Ak si raz vyhral, je v tvojich možnostiach vyhrať znovu, a ak si nikdy nevyhral, tak si zrejme nikdy nemal správnu víťaznú psychiku v ten správny čas. Ak urobíš všetko pre dosiahnutie správnej víťaznej psychiky a budeš sa stále zlepšovať, určite príde tvoj víťazný deň.

Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok